En smakrik kväll på Un Poco
2026-02-26 / Kitty Jonsson
Under mitt besök på Un Poco i Stockholm fick jag uppleva en kväll som verkligen levde upp till mina förväntningar. Restaurangen ligger på karlavägen 28 på Östermalm, som ligger väldigt fint på ett centralt område. Restaurangen ligger lättillgängligt och känns både modern och inbjudande.
Miljön i restaurangen kändes mysig och stilren, även inredningen gjorde att restaurangen kändes elegant. Servicen var mycket bra, de tog emot oss på ett vänligt, uppmärksamma och professionella sätt utan att vara påträngande. De gjorde att man kändes sig omhändertagen hela kvällen.
Jag började kvällen med en Burrata ”Caprese” med sockerstekta tomater och basilika till förrätt. Burratan var krämig och mjuk, och tillsammans med tomaterna och basilikan skapades en väldigt bra balans och smaken flöt samman. Det var en god och fräsch start på måltiden. Till huvudrätt tog jag en pappardelle agli scampi med tomatsås, chili, vitlök och hummersås. Smaken var väldigt bra, vitlöken och chilin gav lite hetta och hummersåsen gav pastan fyllighet. Scanpin var saftig och passade perfekt till såsen. Däremot var pastan lite för mjuk för min smak, då jag gillar den med mer tuggmotstånd. Trots det var rätten som helhet god.
Som avslut på middagen så smakade jag på en tiramisudessert, som var krämig med en tydlig smak av kaffe vilken jag verkligen gillar. Efterrätten blev ett perfekt slut på middagen. Under kvällen drack jag också ett glas lavis riesling som passade väldigt bra till pastan och en espresso martini som en extra liten efterrätt vilket smakade väldigt bra.
Un Poco erbjuder en riktigt bra middag och upplevelse men bra mat, trevlig service och en trivsam miljö. Restaurangen passar både till vardagsmiddag och festtillfällen. Un poco får en 4,5 av 5 från mig.